Големият български писател, поет, сатирик и дисидент си отива на днешния ден през 2004 г. г. Роден е на 23 април 1922 г. в Сливен.
За тази тъжна годишнина си спомниха днес членовете на вайбър групата VIP’79, в която всеки ден си комуникират някогашните студенти от славния випуск 1979 година на Факултета по журналистика. Администратор на сайта е създаделят и главен редактор на прочутия вестник на „прилепите“ „Нощен Труд“ – Пламен Каменов - Бари.
Ето какво припомни той на своите колеги днес:
„На 21 юли преди 20 г. си отиде Мъдрецът Радой Ралин.
Всички му викаха бай Радой. Беше преследван и от фашистите, и от комунистите.
След Вазов той е единственият, пред когото се прекланяха всички, търсеха думите му, вярваха му.
Бай Радой почти всеки ден идваше в редакцията на "ТРУД"-овете на Сточна гара. Сядаше в кафенето насреща и черпеше кафенце първия, който влезе.
Никога не позволи ние да го почерпим. Гледаше жените дяволито, като познавач, пък те някак си почваха да пърхат пред него...а той вече гонеше 80.
Епиграмите, афоризмите, лакардиите му радваха народа и нервираха червените управници. След 10.11.1989 г спечели кола в някаква лотария: каза да я продадат и парите да отидат в детски домове.
И накрая: някъде бяха писали, че името на по-големия му син - Кин - било съкращение от Комунистически ИНтернационал... червен род демек!? Тогава в кафенето бай Радой ми каза да напиша истината: Кин е кръстен на баба си Кина - майката на бай Радой... Вечна му памет на Мъдреца, народът го помни."
В края на поста си Пламен Каменов - Бари е добавил и няколко от знаменателните афоризми на Радой Ралин:
"Търпи народът наш, той има 500-годишен стаж.
Дума дупка не прави, но за дума гонят до дупка.
Кой постъпва честно, не живее лесно.
Кой излезе прав, не излиза здрав.
Братски се делили, братски се избили.
Когато си отидат отвратените, остават отвратителните.
И дойдоха времена нелепи - крадци управляват слепи.
Дето брадва заповядва, там народът се не радва.
Към спомените на известния журналист от Труд-овите вестници Плавен Каменов свои впечатления от срещите си с Радой Ралин добавя и телевизионният журналист и продуцент от близкото минало Васил Микулаш. Когато е бил „ на стаж в "Хоризонт" и за 24 май първото радио- интервю за " трънения венец" за 24-ти - в апартамента му до кино "Изток" се "запознах" с " цъфналия налъм" във вазата на скрина. Сега пред бившото кино "Изток" пак стои Радой и завинаги...!!!“
Умилителен спомен за великия Радой Ралин е добавил и проф. Любомир Стойков (известният български изкуствовед, културолог, медиен експерт, PR мениджър и моден анализатор също е завършил славния випуск1979 на Факултета по журналистика, където днес е преподавател). Ето какво си спомня той:
„Бог да прости Радой Ралин и да е светла паметта му! Бяхме приятели и любопитното е, че бай Радой беше обладан от дизайнерски идеи, които сподели в моето предаване "От игла до конец" по Нова ТВ, като ме молеше да му съдействам да направи колекция в спортен стил, в която всяка дреха да има много джобове с цип. Велик!“
Към спомена си проф. Стойков е постнал снимка от личния си архив, на която се вижда как той, като млад журналист, взема интервю от Радой Ралин.
Напиши коментар