Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” одобри нова схема по „de minimis“ за земеделски стопани, отглеждащи дребни преживни животни - овце-майки и кози-майки. Общият размер на бюджета на помощта е на стойност 5 млн. лева за 2015 г. Приемът на документи ще започне на 27 април и ще продължи до 15 май 2015 година. Заявления ще се приемат в областните структури на ДФЗ по постоянен адрес на физическите лица и на едноличните търговци или по адрес на управление за юридическите лица.
За подопомагането ще могат да кандидатстват животновъди, които отглеждат минимум 50 овце-майки или кози-майки, или общо поне 50 овце-майки и кози-майки в едно стадо. За да получат подпомагане фермерите трябва да запазят 75% от броя на животните до 31 август 2015 г., за които се получава помощта. В заявлението за кандидатстване те е необходимо да отбележат броя животни, за които искат подпомагане, както и размера на други помощи, които са получавали от 1 януари 2013 г. до момента.
ДФ „Земеделие” ще извърши проверка за наличния брой овце-майки и кози-майки, декларирани за подпомагане чрез Системата за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти на БАБХ. Срокът за сключване на договорите и изплащане на помощта е от 25 май до 15 юни 2015 г.
Общият размер на помощите de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337.45 лв.) за период от три данъчни години (2013 – 2015).
От 27 април 2015 г. започва и приемът на документи по новата схема de minimisза земеделски стопани, отглеждащи едри преживни животни. Това реши Управителният съвет (УС) на ДФ „Земеделие” на последното си заседание. Той ще продължи до 15 май 2015 г., като документи ще се приемат в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическите лица и на едноличните търговци или по адрес на управление за юридическите лица. В следващо заседание на УС на ДФЗ ще бъде взето решение за общия бюджет по схемата и ще бъдат определени ставките на глава животно.
За подпомагане по схемата ще могат да кандидатстват фермерите, отглеждащи минимум 10 броя млечни крави или биволици, които са вписани вСистемата за идентификация и регистрация на животните на Българска агенция по безопасност на храните с предназначение за производство на мляко. Максималният брой на подпомаганите животни и за млечни крави и за биволици е 200. Земеделските стопани трябва да запазят 75% от броя на животните, за които ще получат подпомагане, до 31 август 2015 г.
Договори с ДФЗ за предоставяне и изплащане на помощта могат да се сключат от 25 май до 15 юни 2015 г.
Общият размер на помощите de minimis за един земеделски производител, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337.45 лв.) за период от три данъчни години (2013 – 2015). Снимка: Интернет
Напиши коментар