Десетки хиляди българи се оказаха "ужилени" след обещания за примамлива инвестиция

Как работи финансовата пирамида BETL, коментират експерти

Десетки хиляди българи се оказаха "ужилени" след обещания за примамлива инвестиция Снимка: кадър NOVA

Десетки хиляди българи инвестираха в зарядни станции в Азия и парите им изчезнаха. Хора, вложили парите си в британската компания BETL, се оплакаха в петък, че тя е спряла изплащането на дневни дивиденти и изглежда е приключила дейността си. Те твърдят още, че са останали без достъп до системата. Компанията обещаваше големи печалби на всеки, който стане собственик на устройства за зареждане на батерии, позиционирани в Китай. Техните ползватели в Азия плащат, за да заредят мобилния си телефон, а парите от печалбата отиват по сметките на родните инвеститори.

 "Първоначално условията бяха прекрасни. Имаше празненства, вечери, за които плащаха мениджърите. Имаше обучения, които водеше госпожа Калина (Калина Николова, мениджърът  на компанията в България - бел. ред.). Тя гарантираше, че това е истинска компания", разказа пред NOVA един от потърпевшите - Димитър Димитров. Мъжът и семейството му са загубили 20 000 лева и са останали без спестявания. 

Той разбрал за BETL от свой колега. "Той ровеше в едно приложение на телефона си и аз проявих интерес. Каза, че се изкарват добри пари, сигурно е, има сертификат в Англия. Попитах го как става самото включване. Той ми обясни, че се получава код за покана, тъй като не всеки може да се включи. След като се сдобиеш с въпросния код, има един пробен период, за който ти дават 20 долара", обясни той. 

След това с него се свързал мениджър, на когото Димитров дал своите лични данни - три имена, възраст, местоживеене и телефонен номер, от който е регистриран акаунтът. "След това те включват в Telegram групи, в които се правят обучения. Тоест даваме пари, за които ни внушиха, че не сме инвеститори, а сме хора, които влагат в своето развитие. Компанията ни връща средствата след 30-35 работни дни, защото иска да задържи интереса ни", заяви той. 

Димитров подчерта, че на практика не получава нищо материално, а му е казано, че инвестира в едни машини, които са на азиатския пазар и връщат дивидент. "Показаха ни една физическа машина. През първите месеци имахме няколко оборотни устройства, които въртяхме из градовете у нас, за да ги показваме на близки. След няколко месеца вероятно видяха, че пазарът не се разширява. И под условие, бих казал направо натиск, ми заявиха, че, ако не отворя офис, нашето партньорство ще приключи", разказа още потърпевшият. 

Въпросният офис отваря врати през август. За помещението се плащат наем и консумативи. Това прави загубите на Димитров десетки хиляди лева. "Това е просто едно помещение. Работим, без да сме подписали договори. Ние сме партньори, които разказват една внушена концепция, една подвеждаща информация", категоричен е Димитров. 

 Как работи финансовата пирамида с преносими батерии за телефони BETL коментираха финансовите експерти Деян Василев и Любомир Тулев в ефира на NOVA.

„BETL е поредното проявление на престъпни групировки, в случая - рускоговорящи. Фирмата е регистрирана в Лондон на името на арабски гражданин. Влизайки в началото на схемата, парите се връщат. Има и различни нива. В крайна сметка всички горят. Тези хора са привлекли и Карлос Насар, който е бил рекламно лице”, каза Василев.

„Миналата година са превъртени около 80 милиона долара. 60 млн. са върнати на хората от първи, втори и трети нива”, обясни той. И подчерта, че много от включилите се са знаели, че влизат в схема и са канели и свои приятели. Експертът посочи още, че „Насар трябва да върне всяка стотинка от тази реклама”.

Тулев разказа, че миналата година е бил запитан какво мисли за сайта на BETL и още тогава сметнал, че схемата има потенциал на пирамида. Той посочи, че инвестираните пари вече не могат да бъдат проследени, тъй като „говорим за криптовалути и криптотрансакции, които са в биткойн портфейли, така че няма как да бъде проследено при кого отиват”.

„През декември BETL пуска промоция - ако влезеш с инвестиция на определено ниво, на което си, ще получиш дивидент на по-високото ниво. Това е типичният белег за опит да се събере капитал. Означава, че се бърза с набирането на нови „шарани”, така че тези от високите нива да изтеглят парите си и да излязат от схемата”, обясни Тулев. Той допълни, че от BETL са пуснали и искане за верифициране на профилите на потребителите. За целта те трябвало да изпратят по 99 долара на компанията.

„OneCoin на Ружа Игнатова все още има работещи офиси. Фирмата в България не е разследвана както трябва, защото има протекции от прокуратурата, подкупват се регулаторни органи, за да си затварят очите”, посочи още Василев.

Деян Василев е на мнение, че измами като тази на BETL нарочно не се разследват.

И името на Иван Динев - Устата се оказа замесено в реклама на събитие на BETL. Той категорично отрече да е част от пирамидата. „Всичко започна на 15 ноември, когато ми се обадиха от агенция и ме попитаха дали съм свободен на 21 декември за частно парти. Попитах каква е фирмата, но ми казаха, че като ме одобрят, ще ми обяснят.  Два дни по-късно започнах да получавам съобщения от непознати и познати, които гласяха: „Ванка, пази се от тези”. Пратиха ми електронен плакат, на който пишеше, че ще участвам в коледно парти на компанията BETL. Там щели да бъдат и Карлос Насар и Нели Петкова. Този път аз се обадих на въпросната агенция, но оттам ми казаха, че от мен чуват за всичко това. Поисках снимката ми да изчезне оттам. Проверих фирмата BETL. Няма ги в търговския регистър на България. Регистрирани са през 2023 г. в Англия. Атакуваха и Facebook профила ми. Пуснали са жалби за това, че рекламирам финансови измами”, разказа той.

След срива на компанията Карлос Насар заяви, че не е рекламирал BETL, а получавал финансова подкрепа от тях.

В НАП има подаден сигнал, свързан с дейността на „БЕТЛ – БЛУ ЕЛЕКТРИК ТЕХНОЛОДЖИ“. Инспекторите по приходите събират допълнителни данни за дружеството и анализират наличната информация.

От МВР обявиха за NOVA, че в дирекция „Киберпрестъпност” на ГДБОП от петък вечерта до момента са постъпили десетки сигнали. По тях вече се работи съвместно с международни партньори, чрез молби за правна помощ и запитвания към криптоборси, чат платформи и други.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори