Преминаването към общата валута е свързано с еднократни разходи за бизнеса, но с навременна подготовка тези усилия могат да се превърнат в стратегическа инвестиция. Освен че ще спестите бъдещи оперативни разходи, можете да използвате момента за подобрения, които отдавна са били на дневен ред.
Най-важното: Не отлагайте подготовката за последния момент!
Преходът към еврото е управляем процес. С правилно планиране той може да бъде не просто техническа промяна, а и възможност за стратегическо обновление и по-голяма конкурентоспособност.
Какво трябва да се актуализира, след като цените на стоки и услуги трябва да бъдат преизчислени в евро?
Компаниите ще трябва да пренастроят счетоводни системи, ТРЗ, ERP, шаблони за фактуриране, договори и ценови листи. Това важи особено за бизнеси с по-сложни вътрешни процеси, но като цяло решенията са ясни и преодолими.
Цените на стоки и услуги трябва да бъдат преизчислени в евро. Възможно е да се наложи и техническо обновяване на онлайн платформи, особено в частта за плащания, фактуриране и ценообразуване.
Тези неизбежни разходи може да се използват стратегически – като повод за решения, които иначе биха били отлагани, като например:
Какви са основните стъпки за подготовка и как даструктурираме процеса на преход?
Трябва да се идентифицират засегнатите системи - в кои модули на ERP системата или електронния магазин има валутни операции. Това най-често са фактуриране, ценообразуване, разплащания, понякога складовия модул (ако в него има ценови стойности), финансовите отчети и някои други справки, интеграциите с банки и други оператори за разплащания. Прави се оценка и планиране на нужните промени. Тестват се промените, като ако има някакви съпътстващи проблеми се отстраняват и когато всичко изглежда добре променените системи се пускат в действие.
Добра идея е планиране на преходен бюджет. Може да са нужни допълнителни средства за софтуерни актуализации, юридически консултации и обучения за екипа.
Има ли пряка полза от всичко това?
Важно е да се има предвид, че тези разходи са еднократни. За бизнеса в дългосрочен план “инвестицията ще се изплати” чрез спестени оперативни разходи. Една от най-големите преки ползи ще бъде намаляването на транзакционните разходи или с други думи банковите и други такси за обмяна на валута при международни преводи и сделки.
Работата с клиенти и партньори от други страни от еврозоната ще е по-интуитивна – и не само поради еднаквата валута, но и защото някои административни и счетоводни процеси се опростяват. Особено покрай използването на SaaS услуги, софтуерни лицензи, онлайн реклама и т.н., които евентуално също се таксуват в евро.
Онлайн продажбите в рамките на еврозоната трябва да станат по-лесни, защото потребителите предпочитат да сключват сделки в собствената си валута.
С отпадането на необходимостта от превалутиране от лева в евро и обратно, ще отпадне и нуждата от разни модули за превалутиране в някои софтуерни системи, електронни магазини, платформи за разплащания, но това също не е някаква радикална промяна.
Трябва ли да променяме всички договори, по които задълженията са в лева?
Не е необходимо да се променят всички договори изрично. Законодателството ще гарантира автоматичното преобразуване на всички суми в лева към евро по фиксирания курс (1 евро = 1.95583 лева) към датата на въвеждане. Това е ex lege преобразуване – т.е. произтича директно от закона, автоматично, без да е необходимо изрично съгласие или допълнително действие от страните по договора.
Все пак, това може би е добра възможност договорите да се прегледат и да се актуализират поетапно – особено ако ще се подновяват, предоговарят или имат значение за дългосрочни отношения с партньори.
Напиши коментар