Синан Вейсал е производител на плодове от село Стамболово. Роден е в Русе, семеен, има 14-годишен син. Завършил е Русенски университет „Ангел Кънчев”, магистър по бизнес и мениджмънт. В момента продължава образованието си в специалност „Растениевъдство”. Остава му още една година до завършване, след което ще бъде и дипломиран агроном. За себе си разказва, че от 7-годишен помага на семейството си в работата на полето и е натрупал сериозен стаж в областта на земеделието. Овощните му градини, отгледани с много грижа и професионализъм, се намират в община Сливо поле. Синан Вейсал е на 44 години и беше кандидат за народен представител от „ДПС - Ново начало”, втори в листата на коалицията за 19 МИР-Русе.
Разговаряме с него веднага след финала на изборите за 51-во Народно събрание, в които той бе кандидат от ПП“ДПС – ново начало“. За съжаление, той няма да е сред тези, които ще влязат в парламента, но това не е намалило мотивацията му да продължи да работи за осъществяване на новото начало в политиката и най-вече в отношението към хората и бизнеса, който ще направи животът им по-добър.
Като много свои колеги и той смята, че трудът на фермера не е оценен, защото обществото не е достатъчно запознато с него.
„В България, освен при производството, ние сме изправени пред трудностите при реализацията на продукцията, трудностите при намирането на качествена работна ръка. Това нещо широката общественост не го вижда. Ние и не даваме толкова гласност за този наш проблем“, разказва овощарят.
- Господин Вейсал, тези, които Ви познават знаят, че се занимавате с отглеждане на овощни градини, а за тези, които не ви познават, разкажете защо и как започнахте с този бизнес?
- Семеен бизнес е, от седемгодишен помагам на родителите си. През 2001 година, когато завърших университета, след като си направих един кратък анализ, реших да се развивам в тази насока. Най-важното решение взех след завръщането си от Нидерландия – да се заема професионално с производството на плодове. И от тогава насам сериозно се занимавам с овощарство, а през последните няколко години имаме и разсадник. Да бъда фермер за мен е благородна професия, защото ние първо работим с нашата родна земя. Второ, работим за децата си. И трето, произвеждаме храна. За мен е важно да произведем нещо, което е хубаво и качествено на хората да им хареса това.
- Разсадникът за научно-изследователска работа ли е?
- Да, правим изследвания, адаптираме различни сортове и сортово-подложкови комбинации за нашия регион при производството на плодове. Работата е сложна, изисква много време и много анализ, но в крайна сметка ние предлагаме на хората нещо работещо. Когато дойде човек и каже, че иска да създаде овощна градина с цел да печели от нея, ние можем да му предложим добре работещ модел за нашите климатични условия. Тоест, създаваме модели за овощни градини. Даването на алтернативи на колегите в региона, които произвеждат плодове, е причина за проучванията на нови тенденции и нови култури. И дай Боже, в бъдеще след 10 години да кажат - ето тази култура, този сорт ни го даде Синан и ние сме спечелили от него.
- Като овощар работите под открито небе, не сте пожалени от природните промени и катаклизми, кой беше най-трудният момент в работата Ви?
- Спомням си една силна грудашка през 2014 година. Тогава бяхме в края на период, в който постоянно инвестирахме, бяхме създали площи и тъкмо младите ни градини започваха да плододават. Това беше първата година, в която ние очаквахме приходи. Градушката унижощи всичко и това беше много, много демотивиращо. В крайна сметка, прескочихме го и още с по-голямо усърдие започнахме да се занимаваме с производството. И още нещо, което е важно за нашата работа, залагаме не на един, а на много овощни видове.
- Какъв опит имате в политиката?
- Опитът ми е в местната политика на община Сливо поле. Станах общински съветник през 2003 година от листата на ДПС, винаги съм бил от ДПС. Работих два мандата и половина. Бях и заместник-кмет на Община Сливо до 2015 година, след това един мандат председател на Общинския съвет - до 2019 година. Тогава бизнесът ми вече имаше много голяма нужда от мен и се оттеглих от активната политическа работа. В този момент направихме решителната крачка в разширяване на изследването и адаптациите на новите технологии. За малко останах встрани, не съм спирал да наблюдавам процесите и да участвам, но не и в активаната политика.
- Защо точно сега решихте да се върнете в политиката?
- Причините са няколко. Хората, които ми отправиха предложението да участвам в листата, се обърнаха към мен като специалист в земеделието. Това за мен беше много мотивиращ фактор. Не е тайна, че последните няколко години в нашия политически живот ситуацията е много сложна и все по-намаляващата избирателна активност го доказва. За да излезем от тази сложна ситуация, аз мисля, че всеки от нас трябва да направи една волева крачка напред, даже няколко крачки напред. Това беше моята крачка напред, за да се опитам да предложа решения, за да излезем от тази сложна ситуация.
- Нямахте ли и други мотиви, в чисто професионален план например?
- Когато се обърнаха с предложението към мен като експерт в земеделието, това ми беше основната идея. Има много нерешени проблеми в сектора и отивайки на по-високо ниво, където могат да се вземат решения и да се влиае върху процесите, това за мен беше неустоимо. Възможността да издърпаме нашето земеделие от тази дупка, в която е изпаднало, това за мен беше водещо. Аз мисля, че земеделието е отрасълът, който може да изведе страната от икономическата криза, и историята е доказала това. В България най-богатият ресурс е плодородната земя. Ние разпологаме с много добри почвено-климатични условия, а не можем да се възползваме от тях, защото нямаме целенасочена политика. Ние в България не знаем след 20 години къде искаме да бъде българският земеделец. Няма визия, няма стратегия, всичко се прави за усвояване на едни едвросредства. Това не е лошо, за да бъдем конкурентноспособни, трябва да усвояваме евросредства, но това не е достатъчно. Трябва да има политики - краткосрочни, средносрочни и дългосрочни, които да следваме неотклонно.
- Кой от секторите на селското стопанство е в най-тежко положение?
- За съжаление животновъдство - от това, традиционното за България, като говедовъдство и овцевъдство - почти не остана. По-развити са секторите птицевъдство и свиневъдство. При обиколките си в различни населени места не мога да преценя кой от секторите е най-зле. За съжаление един добре работещ сектор като зърнопроизводството през последните две години и той не е добре. Поради различни причини - войната в Украйна, пазарните сътресения, климатичните условия. Така наречените приоритетни сектори (които са приоритени защото могат да изчезнат!) са зле от много време. Над 10 години продължава при тях стресът, заради това, че нашият производител бе изложен на една много силна атака на конкуренти от европейски и трети страни, и не беше готов за този тип пазар. За последните 20 години не успяхме да преструктурираме нашето земеделие така, че производителите да отговарят на изискванията на Европейския съюз.
- Казахте, че винаги сте били в ДПС. Сега ситуацията в тази партия е безпрецедентна, защо избрахте „ДПС - Ново начало”?
- Ново начало, защото листите ни с кандидати за народни представители бяха пълни с нови хора, с млади хора, всеки експерт в своята сфера. Това е сигналът, който ръководството на партията подава към хората, а именно, че иска да е по-близо до тях. През годините, малко или много, и в ДПС се оформи една група от народни представители, които се отдалечиха от хората. Хората не припознаваха в тях своите представители и заради това след последните избори и трусовете в партията ръководството реши, че ще излезе с нови лица. Такива, които хората припознават като свои представители.
- Винаги е имало едно мнение в обществото, че ДПС е партия на етническа основа и защитаваща правата на определена част от населението. Така ли е?
- ДПС от много години е доказала, че не е етническа партия и продължава да работи в тази насока. „ДПС-Ново начало” е поредната стъпка за доказателство пред обществото, че ДПС е нормална европейска партия, но изглежда обществото в България има нужда от повече доказателства.
- Впечатленията Ви от завършилата предизборна кампания и срещите, които проведохте какво показват, кои са най-сериозните проблеми, които поставиха хората пред вас?
- Основният проблем са ниските доходи, особено в малките населени места - където и да отидем това се поставя като първи въпрос. Освен това има един много сложен за решаване проблем - липсата на млади хора, демографският срив. Мисля, че с едно добро балансиране бихме успели да върнем младите на село. Има много добри възможности за това. Европейският съюз ни дава много такива възможности и мисля активно да работя в тази насока. Друг сериозен проблем е липсата на здравеопазване, липсата на добър достъп до образование, да извозваш малки деца на 30 километра, за да отидат на училище, не е много хубаво. А за русенския регион аз от години виждам и трудната транспортна среда. Русе, Силистра, Добрич останаха изолирани, труднодостъпни региони. Като виждаме, и това, което се случва с трафика на Дунав мост, мисля че по-рано в годинитие това е трябвало да се предвиди, защото е основен транспортен коридор. Идвайки от Южна България, пътуващите стигат до Велико Търново и виждат проблемите. Депутатите от „ДПС - Ново начало” ще работят активно за решаване на тези проблеми.
- На тези избори като втори в листата на „ДПС - Ново начало” Вие останахте извън Народното събрание, но ще останете ли в политиката?
- Да! Както казах и преди малко, дори да съм бил известно време извън местната политика, не съм спирал да следя процесите. А сега ще продължавам да участвам активно в политиката, защото твърдо подкрепям целта на „ДПС - Ново начало” да покажем близостта с хората.
- Диалогичен човек ли сте и готов ли сте на компромиси?
- Аз съм един от създателите на Съюза на Дунавските овощари, съучредител съм на браншовата камара „Плодове и зелечуци”. Успях да обединя група от хора, които до него момент даже и не можеха да си помислят, че могат да работят заедно. Нашите хора не са свикнали да работят заедно и ние страдаме много от това, а аз винаги предпочитам диалога, консенсусния подход, за да можем да работим заедно. Но за това всеки от нас трябва да може да прави компромиси. В същото време ние имаме много в България. А не умеем да го използваме, както трябва. Трябва да сме упорити, да не се отказваме, да планираме всичко внимателно, така ще постигнем много. Но най-голямото ми желание е с общи усилия, всички заедно да направим България овощната градина на Балканите, а защо не и на Европа.
Зара Данаилова Гатева
07.11.2024 • 02:34 ч.В с.Стамболово Рус.област плодовете и зеленчуците са на 1во място.Фамилията на Синан от много год.работят на полето,като осигуряват работа и заетост на много хора от селото.Уважавани,честни с хората и добри в сферата в която осигуряват поминък на много хора.Знае се,че качеството на тяхната продукция е на Европейско ниво.Гордея се с моите съседи исе радвам на успехите им.