Млади лекари и медицински сестри излязоха на протест, каква реакция очакват от държавата

Специалисти в здравеопазването търсят по-добри условия в чужбина или сменят професията

Млади лекари и медицински сестри излязоха на протест, каква реакция очакват от държавата Снимка: кадър NOVA

Млади лекари и медицински сестри излязоха на протест в различни градове в страната. Какви са исканията им и каква реакция очакват от страна на държавата? Как може да бъдат привлечени млади специалисти в здравеопазването? 

По думите на Белослава Томова, лекар специализант, има изискване специализант да получава две и половина минимални заплати, но то не се спазва на много места – не само в болници в столицата, но и в провинцията. „На фона на това, че има страхотен дефицит на кадри в здравната ни система, за мен е редно да се спазва поне установеният минимум. Той дори не е достатъчен за един средностатистически човек да се издържа”, подчерта тя пред NOVA.

И обясни, че като специализант тя работи наравно с останалите си колеги – дава дежурства, работи по празници.

Калина Божилова, стажант лекар и студент по медицина в шести курс, показа фиш от заплата от 875 лева на свой колега, който ѝ е бил изпратен анонимно. Тя заяви, че специализантите се страхуват да застанат с имената си пред камера, тъй като се опасяват, че ще загубят работата си или работодателят им ще предприеме някакви действия срещу тях, ако информацията излезе наяве. „Мога да кажа, че някои от колегите, които присъстваха на протеста – днес са били извикани от медицинските директори на болниците, в които работят”, обясни тя, но отказа да разкрие кои са тези здравни заведения.

Василена Димитрова, студент по медицина и организатор на протеста в София, беше категорична, че това, което искат основно протестиращите,  е адекватно възнаграждение, което да бъде стимул за тях да останат в България. Младите специалисти искат и по-добри условия на труд, каквито в момента нямат. „Искаме възнаграждението за лекар-специализант трябва да бъде обвързано с МРЗ и да бъде в размер 3,5 пъти от минималната заплата. По наши изчисления това заплащане трябва да бъде поне 2900 лева”, заяви тя.

Младите специалисти подчертаха, че очакват държавата и компетентните органи да предприемат действия за решаването на тези проблеми. Те бяха категорични, че всяка от тях е имала възможност да се занимава с нещо друго или да отиде в чужбина, но са предпочели да останат и да работят като лекари в България.

Мая Илиева, председател на синдикат на Българските медицински специалисти, смята, че към днешна дата всички институции са запознати с проблемите, но не реагират. Тя посочи, че през годините много медицински сестри са се пренасочили към други професии, тъй като няма разбиране от страна на държавата.

Бившият министър на здравеопазването проф. Христо Хинков е на мнение, че средства ще бъдат отделени, но проблемът е друг – системно не се решават въпросите, свързани с реформата в здравеопазването. Той допълни, че медицинските сестри не са отделени като самостоятелна професия и нямат самостоятелен договор с НЗОК.

По негови думи проблемът със специализантите е изключително важен и той трябва да се реши на високодържавно ниво. Проф. Хинков каза, че се налага специализанти да плащат огромни суми, за да се зачислят като такиваЧух за 200 хиляди лева за някои специалности за специализация. Не мога да твърдя дали е вярно, или не”, допълни още той пред NOVA NEWS.

Хинков каза, че в Националния рамков договор, който ще сключва между БЛС и НЗОК, може да се заложат параметри, в които да пише, че специализантът ще получава определен процент от дадена клинична пътека. И допълни, че Лекарският съюз трябва да защити специализантите.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори