Първи мирен протест срещу смяна на имената
На 16 март 1972 жителите на родопското село Барутин, община Доспат, излизат на мирен протест срещу насилствената смяна на имената по нареждане на ЦК на БКП. Това е първата организирана проява на отпор срещу възродителната политика през периода 1970-1972 г.
Митингът на селяните е разпръснат с оръжие от пристигналите части на армията и милицията. При сблъсъка са убити двама души, шестима са ранени с огнестрелно оръжие, а други шестима са изпратени в затвора.
На възпоменателния митинг през 2002 г. вицепрезидентът Ангел Марин иска прошка пред няколко хиляди участници за жертвите на първата вълна от т.нар. възродителен процес през 70-те години: "Искам да ви помоля да ми простите за това, че в моята страна беше извършена несправедливост спрямо вас и бяха дадени жертви".
47 години от самолетната катастрофа със 73 жертви
На днешние ден през 1978 г. става една от най-тежките катастрофи с български самолет. Самолет на БГА "Балкан" ТУ-134 по редовен полет София -Варшава пада край врачанските села Тлачене и Габере. При инцидента загиват 73 души. От тях 27 българи, 39 поляци и 7-членния екипаж.
Това е е една от големите авиокатастрофи в България и 8-а в историята на „Ту-134“.
Самолетът изпълнява полет по редовната пътническа авиолиния по маршрут София – Варшава, като на борда му се намират 7 членове на екипажа и 66 пътници. Излита от летище София и започва да набира височина. След 10 минути обаче, преминавайки височина 4900 метра, неочаквано обръща на 135° и преминава в остро снижение, след което се врязва в скала край село Габаре, на 130 километра от София, и напълно се разрушава. Всички на борда загиват.
Причината за катастрофата не е установена. Съществува версия, че на авиолайнера по някакъв начин са оказали въздействие самолети на ВВС на България – с попътна струя, сблъсък във въздуха.
Няма оцелели от намиралите се на борда 73 души: 66 пътници (39 поляци, 27 българи) и 7 членове на екипажа. Сред известните пътници са:
- Януш Вилхелми – полски литературен критик, министър на културата и изкуствата на ПНР, ръководител на Комитета по кинематография.
- делегация от Българската федерация по художествена гимнастика, вкл. националния отбор и придружаващи лица: Жулиета Шишманова – треньорка, Севдалина Попова – съдийка, Снежана Михайлова – акомпаниаторка, Румяна Стефанова – спортистка, Албена Петрова – спортистка, Валентина Кирилова – спортистка.
Напиши коментар