В навечерието на 188 години от рождението му, с тържествена церемония в село Ряхово официално беше открит паметник на Апостола на свободата Васил Левски. В ритуала по освещаване на монумента участваха представителна рота и духовия оркестър на Националния военен университет във Велико Търново.
Събитието събра много жители и гости на селото. Сред официалните лица на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов и неговият заместник Георги Георгиев, полк. Георги Крайнов – зам.-началник на НВУ, Наталия Митева – съветник в Министерството на образованието и науката. За да отдадат заслужена почит пред една от най-светлите личности в българската история дойдоха началникът на Военно окръжие I степен – Русе полковник Васил Петров, началникът на русенския гарнизон и командир на Военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев, председателят на Регионалния съюз на офицерите и сержантите в Русе подполковник от резерва Васил Додев.
Почетеният караул, с който започна церемонията, бе приет от зам. началника на Националния военен университет „Васил Левски“полк. Георги Крайнов.
Монументът, който е с височина от приблизително 2 метра, е дело на скулптора Атанас Стоянов от Бургас и русенския архитект Ралица Панайотова. Изграждането на новия паметник стана възможно благодарение на неуморната работа в продължение на близо три години на Местния комитет „Васил Левски“, който бе учреден на 12 октомври 2023 година в Народно читалище „Познай себе си – 1911“.
Историческите сведения говорят, че дейността на Левски е била тясно свързана с Ряхово, като се смята, че самият той е посещавал населеното място три пъти. Под прякото ръководство на Левски и отец Матей-Миткалото е бил прокопан втори таен канал през Дунава при Ряхово, а първият е организиран при с. Кривина.
„Синовната признателност не се нуждае от показност, синовната признателност е състояние на духа. Затова с откриването на паметната плоча на Левски днес ние даваме израз на потребността си да отдадем почит, да се преклоним пред подвига му. И нека това усещане се появява у нас винаги, когато минем покрай този символ на паметта на нашето поколение“, подчерта кметът на община Сливо поле Валентин Атанасов.
„Когато заставаме пред образа на Апостола на свободата, нека си спомним, че той мечтаеше преди всичко за България, която не е подвластна нито на чужда воля, нито на безразличие. Васил Иванов Кунчев не е само герой от миналото, а вечен коректив за настоящето“, заяви в приветствието си областният управител Драгомир Драганов и посочи, че в очите на Дякона свободата не е била подарък, а дълг, избор и отговорност.
Председателят на местния комитет по изграждането на паметника Димитър Йорданов припомни редица исторически факти и отбеляза, че повече от 50 дарители са се включили в родолюбивата инициатива, като най-възрастните са Божана Игнатова на 103 години и Марин Минчев на 94-годишна възраст. Той призова паметникът да ни напомня за заветите и делата на Левски.
„Давате ми повод за гордост и благодарност, че в още едно българско селище хората се обединяват в почитта си към живота и делото на безспорния ни национален герой, който ни завеща да имаме сила, кураж и непримиримост пред неправдата – именно тези съставки текат в жилите на българина, дълбоко е вярвал Апостола. И още ни зарече да помним винаги за правото ни на достоен живот в свобода и добруване“, се казва в поздравителния адрес от Христина Богданова - пра-пра внучка на сестрата на Левски Яна и зет му Андрей Начови.
По традиция накрая бяха положени венци и цветя, а 10-годишната Владимира Начева, племенничка на проф. Иван Радков, написал историята на село Ряхово, изпълни свое авторско стихотворение за Васил Левски. Отслужен бе и водосвет от отец Станимир.
Напиши коментар