Расте заболеваемостта от коклюш в страната, починали са две бебета

Снимка: Милена Стойкова, БТА

Две бебета от Кюстендил са починали от коклюш. Те са били на възраст под 2 месеца и все още не са били имунизирани, съобщи за БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Първият смъртен случай е от началото на месеца, а вторият - от 14 април.

И двете бебета са били настанени първоначално в болницата в Кюстендил, след което са прехвърлени за лечение в столицата.

Те са били от една махала в Кюстендил, но семействата не са се познавали и не са имали контакт помежду си, заяви главният държавен инспектор Ангел Кунчев. Към момента всички контактни на децата са установени и изолирани.

Според Кунчев при бебетата заразата е установена на късен етап и това е повишило вероятността за леталния изход.

"Лекувани са правилно, само че е потърсена медицинска помощ малко късно. При едното е имало два пъти отказ за хоспитализация, който е предложен от Спешна помощ и едва вече при влошаването е хоспитализирано в Кюстендил, след което и в Национална кардиологична болница", заяви Кунчев.

Здравните власти отчитат ръст на заболеваемостта от коклюш у нас и по света. Към момента в България са регистрирани 205 случая.

Вирусът циркулира най-интензивно в София и западната част на страната. Според Кунчев вероятно разпространението му ще се пренесе и в другите области, но е трудно да се прогнозира докъде ще стигнат мащабите.

Най-висок е относителният дял на заболелите деца между 10 и 14 години. По-малко от 10% от тях са стигнали до болница.

"Около 50%-60% се движи делът на имунизираните заболели. При тях болестта протича по-леко, но и по-трудно се диагностицира. Когато се хване навреме, не е тежко като протичане. Това, което се случва, не може да се нарече изненада. От 2023 в Европа започва покачване на случаите, което се ускори още повече през тази година. В Чехия имат над 6000 случая, което е най-високото ниво на заболеваемост там от 60-те години насам, в Испания - над 8000, Холандия - 3600", заяви доц. Кунчев.

"Предприели сме мерки - към РЗИ са пратени искания към общопрактикуващите лекари да направят преглед на извършените имунизации и реимунизации на децата от техните листи. Съответно Министерство на здравеопазването, здравната каса и Изпълнителна агенция "Медицински надзор" да анализират тези данни и от вчера сме дали указания за организация на необходимата лабораторна диагностика", заяви здравният министър Галя Кондева.

Според здравните власти към момента не се налага промяна на имунизационния календар.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори