С възпоменателна церемония в Русе бе отбелязана 109-ата годишнина от геноцида над арменския народ. В двора на арменската църква „Сурп Аствадзадзин“ се събраха десетки граждани, а почит към жертвите на геноцида отдадоха и кметът на община Русе Пенчо Милков, главният секретар на Областна администрация Ирена Тодорова, представители на политически партии, общински съветници и свещеници от Българската православна църква и Католическата църква.
Възпоменанието започна с молебен и слово на главния свещеник в църквата отец Дирайр Хадавян. Деца от арменската общност и арменската скаутска организация представиха рецитал и танцови изпълнения, като програмата бе подготвена от Народно читалище "Анджела Чакърян - 2008" и физкултурно дружество „Хоменътмен“.
Възпоменателен адрес бе прочетен от Мануел Мандонян.
„Страданията на арменската общност не са само част от учебника по история, а причина заедно народите да отстояват независимостта си. Стремежът към свобода е моралният хоризонт, към който трябва да се стреми и съвременната цивилизация“, каза Ирена Тодорова. Главният секретар на Областната управа изрази надежда, че подобни събития никога няма да се повторят с никой друг народ и изказа благодарност, че арменската общност е сред основните крепители на етническата и религиозната толерантност в страната ни.
В края на церемонията присъстващите запазиха минута мълчание в памет на загиналите, а събралите се граждани положиха венци и цветя на мемориала.
На 24 април 1915 г. в Цариград са арестувани, а малко след това убити над 200 интелектуалци от арменски произход. С това се слага началото на избиването на над 1,5 млн. арменци в Османската империя, както и на прогонването на много други, извършвано в годините до 1922 г. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Трагичните събития, разиграли се през 20-и век, са известни в цял свят като Арменски геноцид, а скръбната годишнина по традиция се отбелязва на 24 април. Припомняме, че на тази дата през 2015-а българското Народно събрание прие декларация, с която признава „масовото изтребление“ на арменците.
Датата 24 април първоначално е обявена за Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по случай годишнина от началото на геноцида над арменците в Османска Турция през 1915 г. За първи път се чества през 1989 г. В първите години на новия век е обявен и за Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид.
Напиши коментар