Вчерашната общинска сесия в Русе на моменти е звучала като спектакъл, става ясно днес от публикации на вестник "Бряг". По съвсем конкретни въпроси - например направата на паркинг и именуването на голямата зала в Доходното, се разразили множество словесни престрелки, като съветниците дебатирали усилено както процедурни, така и нравствено-етични теми.
Едно от решенията било голямата зала в Доходното вече да носи името на проф. Младен Киселов. Това решение е взето с 36 гласа „За“, нито един "Против" и двама "Въздържал се".
Преди това обаче по темата е имало над час дебати. Споровете по същество не били за това достойно ли е името на родения в Русе театрален режисьор, за когото се чуха само суперлативи, а за процедурата, по която се прави предложението, коментира "Бряг". Първа думата взела Мария Василева от Реформаторския блок, която казала, че е роднина на Младен Киселов и разказала, че той винаги е подчертавал русенските си корени. Затова и изразила огорчение от писмото на група актьори, които с подписка заявиха, че искат залата да носи името на патрона на театъра Сава Огнянов. В писмото на трупата има леко объркване, театралите са се заблудили, че сега голямата зала се казва така и изразяват несъгласие с преименуването, обаче председателят на местния парламент засл. проф. Васил Пенчев разсеял заблудата. Както вече е известно,автори на идеята са над 50 столични интелектуалци, които предлагат сцената да се кръсти на името на родения в Русе театрален режисьор и педагог проф. Младен Киселов. В този дух било и изказването на социалиста Александър Неделчев, който бил от главните действащи лица на вчерашния спектакъл, наречен сесия. Той репликирал изказването на Василева не защото е негативно настроен към предложението, а защото я приканил да не се сърди на русенци, които дори не са попитани от инициаторите какво мислят. Колежката му Силвия Алексиева развила тезата си в посока отлагане на решението по тази точка, за да се чуе мнението на всички хора на изкуството и на русенската общественост. Освен това казала, че в България няма традиция да се кръщават зали, затова предложила да се обмисли идеята дали изобщо да се кръщава голямата зала. Тя обаче няколко пъти изказала огромното си уважение към творчеството на покойния Киселов. Директорът на театъра Орлин Дяков пък изразил съжаление, че се получава разделение в колектива, защото самият той дал писмена подкрепа за предложението. За това, че хората от София са се сетили да почетат паметта на Младен Киселов, сродницата му Мария Василева заявила, че "говори зле за русенските театрали и всеки един от нас".
А за това, че Младен Киселов е бил винаги носител на свободния европейски дух говорила и д-р Теодора Константинова от реформаторите. Тя обаче казала, че в едно подкрепя Силвия Алексиева - също смята, че е трябвало да има обсъждане преди да се внесе предложението. Така щяхме да избегнем конфузна ситуация, казала д-р Константинова. В реплика на Василева, Александър Неделчев обвинил софийските интелектуалци, че не са се сетили да обсъдят идеята си с русенци, а към Дяков подхвърлил, че не може да говори от името на целия театрален колектив, защото така сее раздори. Неделчев също поискал отлагане на точката, докато се направи допитване до гражданите на Русе. В контрапункт на тези думи било изказването на Владислав Атанасов от ГЕРБ, който изтъкнал, че е морално недопустимо да се прави състезание на имена, при това покойници. „Доколко сме значими и се вземаме много на сериозно, помислете върху думите ми“, това пък казал Мирослав Славчев от „Атака“, който обърнал внимание на това, че макар и представителна извадка, мненията на общинските съветници не винаги съответстват на общественото. Затова и той изразил становище, че преди още да са станали разправии, е добре предложението да се подложи на обществен дебат. "Срам ме е да говоря" - , с тези думи започнал изказването си председателят на групата на ГЕРБ Бедрос Пехливанян. Той критикувал позиция „срещу“ всяко предложение. Дал емблематични примери от биографията на Младен Киселов и завършил, че няма смисъл от този дебат. „Измисляте си тези, за да ги опровергавате“, така го репликирал пък председателят на групата на БСП Иван Иванов. Той заявил, че никой не оспорва достойнствата на Младен Киселов и попитал Пехливанян: „Вие ли сте по-близо до Бога, за да вземате решения от името на русенската общественост". На което пък Пехливанян отговорил, че сред инициаторите на идеята има и русенски творци, работещи в столицата. Точка на дебата сложил Венцислав Илиев от Реформаторите, който обобщил, че този дебат е показал, че русенци имат чувствителност. Той лично смятал, че залите не трябва да носят имена, но въпреки това заявил, че ще подкрепи предложението. Като извод от дискусията в местния парламент излязло, че е необходимо на следващ етап да се промени наредбата за символиката и званията, като към нея се добавят текстове, които да решават казуси като този за именуване на голямата зала в Доходното.
Паркинг за 90 хиляди лева на мястото на бившите казарми
Едно паркомясто там ще излезе 3 хиляди лева, кажи-речи колкото гараж, изчислил Иван Иванов от БСП
Не по-малко интригуващо протекла и точката за паркинга край ул. „Майор Атанас Узунов“. Предвидените 90 хиляди лева предизвикали много въпроси по време на вчерашното заседание на Общинския съвет. Пръв питанията си поставил Александър Неделчев от БСП, който поискал уточнения за големината на паркинга, вида на настилката и дали нямада се унищожи потенциалът на терена, в който може да се инвестира. Стефан Бучаков от ВМРО също изразил мнение, че е по-добре този терен да се използва за партньорство, тоест някой да го вземе и да изгради нещо там. Ресорният зам.-кмет Димитър Наков обяснил, че наистина паркингът ще е временен, което означава, че при заявен инвеститорски интерес теренът може да се използва за друго. Той обаче заявил, че сградите на бившите казарми са съборени заради предписание за опасност за преминаващите по тротоара, освен това по самата улица нямало достатъчно места за колите. Уточнил също, че паркингът ще бъде за 30 автомобила. Това провокирало изказване на Иван Иванов от БСП, на когото също като на колегата му Неделчев стойността от 90 хиляди лева му се видяла висока. Иванов пресметнал, че едно паркомясто ще излезе 3 хиляди лева, кажи-речи колкото гараж. Необходимите пари за строежа на паркинга били гласувани заедно с всички предложения за корекции в бюджета. Едно от тях е и допълване със 113 хиляди лева на бюджета за градеж на подземния паркинг зад Доходното здание. Там корекцията се наложила заради промяна в електрическите системи и настилката, която трябва да е специфична и да не позволява замръзване.
Напиши коментар