Програма BASE е бизнес Академия за стартиращи предприемачи, която се организира в Русе от сдружение Startup Factory, с подкрепата на ABLE и Фондация „Америка за България“. Startup Factory е част от картата на стартъп екосистемата в у нас и цели да обединява активните предприемачи чрез стартъпи, инвеститори, хъбове, организации и българи, създаващи иновации в чужбина. Академията е създадена и за да помага на предприемачите да открият подходящите партньори, ментори и подкрепа по пътя на своето развитие.
Второто издание на програмата Бизнес Академията за стартиращи предприемачи BASE в Русе приключи в края на месец юни. Всяка седмица, в продължение на 3 месеца, един от лекторите споделяше опита и знанията си с участниците в Академията. На финала, на 21 юни 13 участници и екипи представиха своите бизнес проекти и потенциала на идеите си пред жури и публика, под формата на подготвени предварително презентации.
В началото на тази година приключи първото издание на Програмата, организирана от сдружение Startup Factory. В него тя привлече над 50 участници, от които близо 40 завършиха успешно, а 19 разработиха бизнес планове и ги презентираха на финала. Няколко месеца след силната мотивация и раздадените парични награди, сред спечелилите първото издание на Академията за предприемачи можем да отбележим няколко успешни бизнес инициатива Тези участници са успяха да развият смислена и практична концепция за своите предприемачески проекти и да ги задействат успешно.
Страхил Пеев спечели второто място със своята инициатива за разходки за наблюдение на птици в цялата страна. С наградата, която печели от първото издание на Академия BASE, той закупи бинокли за наблюдение, а разходките му привличат все повече заинтересовани хора.
Третото място в BASE-1 зае Мирослава Станева със своя магазин „Мира разКош“. Преди Коледните и Новогодишните празници през декември, точно преди да защити идеята си, Мира отвори физическия си магазин в Русе. В него тя предлага подбрани български продукти, аранжирани в подаръчни кошници.
Друг участник, спечелил финансиране в първото издание на Академията за бизнес предприемачи, е Дара Кондова с нейното калиграфки студио „Добри думи“. Днес тя развива успешно идеята си и участва в организирани събития, на които показва изкуството на калиграфията, на желаещите да създадат свое лично калиграфски изписано произведение.
Бела Йорданова и Мария Енева, ученички в МГ „Баба Тонка“, печелят награда с проекта си за персонализирани бордови игри. На този етап те работят с индивидуални поръчки в он-лайн платформи или чрез поръчки по телефона.
Във второто издание на приключилата преди дни Бизнес Академия BASE в Русе, наградният фонд от 10 000 лева беше разпределен между трима участници от тричленно жури. Ето кои са идеите и победителите, чието развитие ще проследим след няколко месеца, когато колелото на проектите им се завърти.
Първото място сред финалистите спечели художничката Ема Йорданова, която демонстрира проект за студио-галерия, която функционира като пространство за артистични занимания и творчество.
Второто място бе за Стефани Господинова, която разработва туристическа платформа, чиято цел е да помага на чужденци да намерят интересни места в България.
Трети на финала се класира Владимир Шурупов, който представи семеен бизнес за бутикови и висококачествени мебели от естествени материали.
В каре
Заглавие
Подкрепяме предприемаческата и ИТ средата в Русе вече 10 години
Емилиян Енев и Теодора Енева са хората, които вече повече от 10 години са част от инициативата да насърчават дигиталното предприемачество, изграждат умения и свързват хора със сходни цели в град Русе. Тяхно дело е организацията на изданията на Бизнес Академията за стратиращи предприемачи BASE в нашият град. За това как се създава общност в общността и каква е мотивацията им, поговорихме с Теодора Енева.
- Здравей Теодора, разкажи на читателите ни какво е Startup Factory и какви са целите и историята на Бизнес Академия BASE.
В Русе Академията по предприемачество BASE се организира от сдружение Startup Factory. В много градове в България програмата вече има над 10 издания за повече от 10 години. В Западна и Централна България тези събития се организират регулярно, но в района около Русе, Велико Търново и Варна предприемаческата програма BASE не се беше провеждала до преди година. Startup Factory се занимава с това да подпомага стартиращи предприемачи да успеят да развият в бизнеса си.
Работили сме с „Америка за България“ по други проекти и сме си били взаимно полезни и доволни от начина на работа. Това беше причината те да ни поканят и подкрепят да организираме тази Академия в Русе. Сдружение Startup Factory подкрепя предприемаческата и ИТ среда в Русе вече 10 години, като организира обучения, менторски програми и събития за развитие на местната общност.
Бих казала, че през това десетилетие екипът помогна на стотици младежи от града да направят първите си стъпки в различни дигитални науки, на десетки служители, фрийлансъри и стартиращи предприемачи от цялата страна да развият своите цифрови и бизнес умения, на граждански активни хора от региона да регистрират своите НПО организации, за да формализират борбата си за смислени каузи.
- Кои са лекторите, които обучават участниците в тази програма за предприемачи?
Програмата е създадена преди повече от 65 години в Америка и се осъществява успешно и в България. Това, с което аз се гордея като организатор тук в Русе, е че 90% от лекторите ни са хора от бизнеса, които са готови да споделят знанията си. Това са предприемачи с новаторско мислене, които споделят много ценна практическа и актуална информация. Всеки дава допълнителни насоки за това къде може да продължиш да разучаваш дадената тема чрез споделяне на книги, сайтове, както и опит от други страни. Дават и достъп до профилите си в социалните медии, където отговарят на въпроси и помагат на участниците, дори и след края на програмата.
Лекторите работят доброволно и безвъзмездно. Програмата е една и съща за всички градове, в които се провежда, и е по теми, зададени от BASE. Наша задача като организатори е да намерим лектор, който да говори по зададената тема. Във всеки един град, в който се провежда BASE, организаторите първо трябва да намерят лектори, които да се ангажират да говорят пред участниците. Аз лично съм слушала лекторите по няколко пъти, но всеки път възприемам нещата по различен и нов начин.
- Колко участника се записват за участие в програмата и има ли някакви ограничения?
За старта на всяко издание записваме до 50 човека. Обикновено до края на програма BASE продължават и завършват средно 35 човека. Има хора, които работят заедно в екип по двама. Те са се записали заедно в Академия BASE и защитават общ проект. В първото издание, сред 19-е финалисти имахме един екип от две момичета, които работиха заедно. Сега на второто издание имаме повече екипи и по-малко финалисти от общия брой –13.
Често вече работещите на практика бизнес идеи се оказват печелившата стратегия при участниците, защото освен на теория, те показват и реално, че машината се е задействала и бизнесът работи. Заявката, че планираното предприемачество ще се получи, е подкрепена с действия.
- Трябва ли да си регистриран като юридическо лице, за да спечелиш програмата? Има ли изисквания за това как ще оползотвориш спечелената парична награда?
Не е необходимо да имаш фирма, дружество или да си юридическо лице, за да спечелиш в Академията за стартиращи предприемачи. В идеалния случай спечелилият трябва да използва парите по предназначение, за да развие бизнеса си. Да осъществи това, което е заявил при представянето си на финала и разбира се – това, което може да се случи реално. Създаването на бизнес план, презентация, защита на идеята, а и присъствие на лекции в период на 3 месеца са сериозни усилия, които едва ли някой би положил, без да има желание да развие бизнес идеята си.
- С какво, освен Startup Factory, се занимавате вие с Емилиян?
Емо има собствен бизнес с дигитални продукти. Той винаги е обичал да работи по проект с кауза и преди 10 години, когато създава Startup Factory с още съмишленици, целта му е била в Русе да има среда от млади предприемчиви хора. Хора, които взаимно си помагат в развитието, а наред с това и в града ни да се случват смислени и хубави неща. Звучи идеалистично и не винаги нещата са розови, но имаме доста истории с успех. Запознанствата също са един от добрите резултати от създаването на тези общности.
Аз се занимавам изцяло само с организацията на Startup Factory. Поддържам он-лайн платформите, организирам събитията и обученията.
Съосновател на Startup Factory е Мартин Панайотов. Той се включи в събитието на финала на BASE-2 и сподели ценен практически опит с участниците като ментор и предприемач.
- Кои са Вашите партньори и съмишленици?
Програма BASE се реализира в Русе с подкрепата на Фондация „Америка за България“, Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) и фирмата „ВЕДА Акаунтинг“ ООД, в партньорство с Факултет „Бизнес и мениджмънт“ при Русенски университет "Ангел Кънчев".
Тази година отбелязваме 10 години от основаването на Startup Factory и само преди няколко дни събрахме наши приятели и съмишленици да отпразнуват с нас този специален повод на традиционното ни лятно парти. Това се случи няколко часа след финала на BASE-2 и събра активни и предприемчиви хора не само от града, но и от партньорски организации от цяла Северна България.
- Ще има ли трето издание на Програма BASE в Русе?
Да, ще има и вече знаем кога ще започне. Третото издание на Бизнес Академията за стратиращи предприемачи BASE за град Русе ще стартира през месец Октомври.
OCDmonster
02.07.2025 • 16:11 ч.Има няколко некрасиви правописни/технически грешки статията, в началото на частта за първото издание. Иначе +1 за темата.