Търговци: Таванът на надценката за хляба е опасен прецедент, може да вдигне цените

Търговски вериги и Сдружението за модерна търговия искат от Румен Радев да наложи вето на закона

Търговци: Таванът на надценката за хляба е опасен прецедент, може да вдигне цените Снимка: кадър NOVA

Големи търговски вериги и Сдружението за модерна търговия обвиниха Народното събрание в законодателен произвол и призоваха президента Румен Радев да спре с вето решението, с което депутатите сложиха 15% таван на надценката на три вида хляб - бял, "Добруджа" и типов.

Предложението беше прието в последните часове на този парламент. 

От Сдружението за модерна търговия смятат, че ощетени ще са в крайна сметка потребителите, включително през по-високи цени.

Според Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, има два основни проблема.

„Първият е по начина, по който беше приет този текст, без предварително обсъждане, без мотиви, без становища и от други институции”, заяви Николай Вълканов. „През 2019 г. имаше подобен казус. И Министерството на икономиката, и КЗК излязоха с категорично становище, че подобна мярка за стоките от първа необходимост, би довела до точно обратните резултати. КЗК казва тогава, че ниските цени са резултат от конкуренция, не от регулация. Това може да доведе всички търговци да се доближат до максималната надценка”, заяви Вълканов пред NOVA.  

„Всеки търговец има различен бизнес модел. Няма как да се фиксира една надценка за всички търговци. Това ги поставя в неравностойно положение", каза Вълканов и предупреди, че това може да бъде опасен прецедент и че в условията на несигурност, постоянни избори  и популизъм цели стокови групи биха могли да попаднат под подобно ограничение.

Той подчерта, че надценка не означава печалба. В нея са включени и всякакви разходи.

„Ако фиксираната надценка е под себестойността на един търговец и над себестойността за друг, то този, който е ощетен, ще трябва да увеличи цената на нещо друго, за да си покрие загубите. Или ще махне този артикул от стоките, които предлага, или ще вдигне цената на нещо друго”, обясни Вълканов.

„Не можеш да фиксираш надценката на края на веригата. Производителят може да си вдига колкото си иска цената”, коментира още Вълканов.  

Какво би попречило на производителя и доставчика на хляб да вдигне доставната цена на хляба, попита Вълканов в предаването "Преди всички" на БНР.

Това, че се фиксира надценката при крайния търговец, няма да доведе до спад на цените, категоричен е изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия.

По данни на НСИ за последните 10 години потреблението на хляб спада с една пета, напомни той.

Преди 30 години сме гледали подобни мерки и това завърши с режим на тока и купони за хляб и олио, изтъкна Вълканов и изрази надежда текстовете "да бъдат преразгледани, прегласувани и да отпаднат".

България е сред държавите в ЕС с най-висок дял на продажби в промоция – около 40%, и при това положение е абсолютно безсмислено да се говори за каквито и да било инициативи и мерки определени продукти да се продават на по-ниски цени, обобщи той.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори