„Трансперънси Интернешънъл”: България остава с високи нива на корупция в публичния сектор

На предпоследно място сме сред страните от ЕС

„Трансперънси Интернешънъл”: България остава с високи нива на корупция в публичния сектор Инфографика: „Трансперънси Интернешънъл“ - България

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор. Това показва Индексът за възприятие на корупцията за 2024 година, публикуван във вторник от „Трансперънси Интернешънъл”.

В тазгодишното издание на индекса България се нарежда на 76-о място сред 180 страни и получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки. Това „сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната". България е само преди Унгария от страните в Европейския съюз (ЕС), показват резултатите. Средното ниво за стария континент е около 62,33 точки.

Високите нива на корупция в публичния сектор у нас са резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми, пишат от „Трансперънси Интернешънъл”.

"Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции", посочват от „Трансперънси Интернешънъл”.

"Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна", е друг от изводите в изследването.

Там се изтъква още и това, че "за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността на изборите е поставена сериозно под съмнение".

Гражданското общество е подложено на последователни и все по-яростни атаки, които целят стигматизиране и заглушаване на гласовете, които настояват за прозрачни и отчетни институции, независима съдебна власт, спазване на правата на човека, подкрепа на уязвими групи, опазване на околната среда. Тези атаки идват включително от парламентарно представени политически сили, които неколкократно внасят в Народното събрание Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.

Като най-големи предизвикателства пред страната ни са посочени „борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението”.

Докладът на „Трансперънси Интернешънъл“ сочи, че повече от две трети от държавите по света получават резултат под 50, а средната глобална стойност на индекса остава непроменена – 43 точки. От публикуваните данни става ясно и че Дания отново оглавява класацията - с 90 точки, а на дъното ѝ остават държави като Сомалия, Венецуела и Сирия. Индексът използва данни от 13 независими източника, включително Световната банка и Световния икономически форум.

 

 

 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори