Вижте коя е русенката, която създаде първите сензорни игри за деца в България

Мечтата на Янна Куцарова мечтае да махне телефоните от ръцете на най-малките и да им върне сладостта на детството

Янна Куцарова Снимка Личен архив

Сензорните игри и тактилното учене са метод на обучение, който включва учене чрез сетивата и най-вече чрез усещането за допир. Заниманията с ръце поддържат концентрацията на децата и им помагат да вникнат в същността на нещата. Освен че научават повече и разбират по-лесно, по този начин децата стават по-добри в изпълняването на задачи от начало докрай, подобряват двигателните си умения и координацията си.

В следващите редове ще ви запознаем с една млада дама от Русе, която   мечтае да върне играта в детството на днешните малчугани, като накара родителите да спрат да им бутат телефони в ръцете, а и самите те да ги захвърлят и да се „поизцапат“заедно в детската игра. Това е 27-годишната Янна Куцарова, създателка на единствените Сензорни игри на маса SensTPlay в България. Тя е родена в Силистра, но винаги е живяла в Русе. Артист по душа, Янна от малка обича да създава нещо с ръцете си, да рисува. Няколко години учи балет, народни танци и пиано в НУИ Професор Веселин Стоянов” в гр. Русе. Посещава и уроци по рисуване, а след това се насочва към икономиката. Това й помага да съчетава успешно креативността и сръчността си с познанията си по счетоводство и финанси, които са й полезни в бизнеса. Майка е на 3-годишен син нейното вдъхновение за всичко, което създава!

***

-       Здравей Янна! Кога се запали по сензорните игри и как реши да ги направиш свой бизнес?

 

Трябва да кажа, че сензорните игри на маса не са първият ми успешен бизнес. Винаги съм обичала да създавам и да се развивам в различни сфери, като винаги се водя от вдъхновението си. Последните няколко години моето вдъхновение са децата, затова творя и създавам за тях. След като завърших образованието си, заминах в чужбина, където имах възможност да видя различния манталитет на хората, да се запозная с живота и образованието там.  Разликите с България бяха много и ще си призная, че тогава ми се искаше да остана. Сега вече се радвам, че съм тук, в България, и мога да работя за промяна в мисленето на  родителите и дори на учителите по отношение на децата.

Иска ми се да бъде прекъсната тази мода” с телефоните в ръце, искам да съм част от промяната към по-осъзнато и позитивно родителство. Моята подготовка за майчинството започна много преди бременността ми, която не се случи бързо. Винаги съм била любопитна и съм обичала новостите. Така и стигнах до ползите от сензорните игри и още преди да стана майка, бях сигурна, че един ден ще ги предлагам на детето си, което тогава беше само мечта.

През 2022 година, когато родих и вече се бях върнала в България, започнах да търся материали за сензорни игри. Тогава това беше нещо нечувано и единственото, което открих, бяха някои статии по ерготерапия, логопедия и работа с деца със СОП. Но нямаше леснодостъпен продукт, който да мога да закупя за сина ми. Не ми трябваше много мислене, за да реша, че аз съм човекът, който може и ще запознае българските родители с тези игри.

В началото нямах големи очаквания. Започнах със създаването  на материали, с които да играем вкъщи със сина ми, като разказвах за тях в социалните мрежи. Интересът от други родители и специалисти беше голям и така започна разрастването на бранда SensTPlay (Сенстплей). Днес, едва две години след официалното излизане на моите Сензорни игри на маса SensTPlay на пазара, смея да твърдя, че те вече са познати  на детските институции в цяла България. Почти във всеки град вече се предлагат сензорни събития на децата, все повече родители са информирани за безбройните ползи от тези занимания и те започнаха да изместват телефоните и шумните пластмасови играчки вкъщи.

Продуктите, които създавам, се използват в детски градини и училищата, както в България, така и в чужбина, и това няма как да не ме прави безкрайно щастлива.

-       Знам, че когато една жена стане майка, придобива свръх сили. Какви са твоите?

Може би свръхсилата ми е да съчетавам осъзнатото и отговорно майчинство със самостоятелното развиване на моя бизнеса. Много безсънни нощи, много пропуснати излизания и пътувания стоят зад това да мога да творя, но и в същото време, да не лишавам сина ми от достатъчно внимание и качествено детство. Често ме питат как смогвам, а според мен моята сила идва от това, че във всичко намирам вдъхновение. Слънчев лъч, тревичка, детска усмивка, положително мнение от специалист или клиент, всичко това не спира да ме вдъхновява и да ми дава сили.

Сън не ме хваща, докато не завърша актуалната си идея за нов полезен продукт и дизайн. От рисунката, подготовката на файла, историята, начина на игра, шкуренето на дървото, заснемането -  и така до крайният продукт. Всичко това си правя сама. А накрая, насреща ми са  детските усмивки, както и доволните им родители. Работата ми е свързана с това да прекарвам време със сина ми, виждайки как се развива и в колко емоционално интелигентно дете се превръща.  Това също ми дава сили да продължавам да творя.

-       За кого са предназначени твоите сензорни игри?

Моите продукти се използват от родители, логопеди, ерготерапевти, психолози, учители в детски градини, включително и в чужбина, Монтесори специалисти, консултанти по детски сън, логопеди в училищата, както и в детски центрове и пространства за ранно детско развитие. Все повече специалисти ги включват в ежедневната си работа, а осъзнатите родители ги използват вкъщи, за да осигурят забавни и полезни занимания на децата си, далеч от екраните.

-       Какви промени у децата, при редовна сензорна сетивна стимулация, наблюдават специалистите, с които работиш?

Само за последните няколко дни трима специалиста се свързаха с мен, за да ми кажат, че са очаровани от интереса на децата към сензорната игра. Най-често се наблюдава повишена концентрация дори при деца, които обикновено трудно задържат вниманието си върху едно нещо. Сетивната стимулация чрез игри активира различни зони в мозъка – и точно затова води до подобряване на фината моторика, координацията, сензорната регулация и дори речевото развитие. Много деца започват да използват нови думи по време на игра, да разказват истории, да общуват по-смело и спонтанно. Сензорните игри  имат терапевтичен ефект, особено за деца с висока чувствителност или предизвикателства в поведението. Приказните теми и герои в моите игри допълнително стимулират детското въображение, социална свързаност  и емоционална  интелигентност. Най-хубавото е, че всички тези ползи се случват естествено – чрез игра, без натиск.

-       А какво споделят родителите за времето, което  децата им прекарват в сензорни игри?

Родителите, особено на дечица между една и 3-годишна възраст, споделят, че са очаровани от бързото усвояване на нова информация, посредством сензорните ни игри и играта с дизайните, които създавам. А първите отзиви след покупка винаги са свързани с изненада, че за първи път виждат как детето им се концентрира толкова дълго върху нещо, без да изисква тяхното непрестанно присъствие. Често чувам отзиви като: той/тя сам отиде да си играе на сензорната маса“; виждам голям прогрес в движенията на ръчичката му“;  „ научи много нови думи”; „откакто играем, започна да говори повече”;  „много по-спокоен е”; „игрите са спасението ни след ясла, успокоява се много” и т.н.

Самите родители харесват различните дизайни на продуктите и им е приятно да играят съвместно с детето си. Мога да споделя , че сензорните игри вкъщи със сина ми, когато той беше от една до 3-годишен,  са продължавали до над час и половина.

При децата, на които се предлагат сензорни игри често вкъщи, се наблюдава много по-добре развита фина моторика и координация. Например, имам няколко случая, когато деца на 2 годишна възраст, в резултат на тези занимания имат много по-добра координация дори от 5-годишни, на които най-вероятно вкъщи са давани екрани, вместо игри.

-       Какви видове сензорни игри си създала до сега и  коя е любимата игра на твоето дете?

За да наречем една игра сензорна - тя трябва да ангажира сетивата на детето, тоест да включва допир, слух, зрение, обоняние и/или вкус. Затова създавам игри с различни дизайни (сензорни капаци”), сензорни миксове с различни сензорни текстури - готови за игра, за да е по-лесно на заетите родители. В авторските си дизайни влагам много чувства и любов. Те включват приказка, по която се води действието на играта, полезни изводи и информация за дечицата на възраст между 1 и 6+ години, красиви илюстрации и любими герои. Например, Мечо беше първата ми многокомпонентна идея и до ден днешен ми остава фаворит.  Година след създаването му, той продължава да е най-избираният дизайн както от родители, така и от специалисти. С него, децата учат за пчеличките, за това как не трябва да късаме цветята, за да има с какво да се хранят, за това как всъщност се прави мед, какво е кошер.

Моят син има привилегията постоянно да има нови игри. Винаги ги тестваме първо с него вкъщи. Случвало се е по-време на игра да забележа каква промяна би било добре да се направи и чак тогава да пусна официално дизайна на пазара. Той също много обича Мечо и цялата поредица.

-       Как виждаш развитието на сетивната стимулация чрез сензорни игри? Навремето децата играеха в пръстта на село, ходеха боси, мокреха се с вода, милваха и общуваха с животни. Така те стимулираха сетивата си естествено и постоянно, а как е днес?

Смятам, че интересът към сензорните игри определено се засилва. Виждам го в очите на родителите, в реакцията на учителите, в поръчките от детски градини. Смятам, че нуждата е огромна, защото днес децата растат в свят с много шум, много екрани и малко истински сетивни преживявания. Да, навремето децата играеха в пръстта на село, ходеха боси, мокреха се с вода, милваха и общуваха с животни постоянно. Днес това липсва, особено в забързаното ежедневие на родителите в градовете и апартаментите.

Сензорната игра връща на децата естествената нужда да пипат, миришат, усещат, да създават със собствените си ръце. Нашата сензорна маса и сензорните ни игри са модерният” начин децата да задоволяват сетивните си нужди в рамките на дома им. Най-голямата ми цел е, родителите да разберат, че две-три  минутки  подготовка за сензорна игра ще осигурят до час, дори понякога и повече полезно занимание на детето им, без да е нужно да прибягват към телевизори, таблети и телефони.

Сега е модерно да пазим детето „да не се цапа”, но аз не разбирам, защо да не дам на детето си да се изцапа, ако това ще усъвършенства фината му моторика, концентрацията, координацията и ще го успокои. Може би проблемът е липсата на информираност, затова се старая да разпространявам  ползите от тези игри, било то вкъщи или навън.

-       Има ли проект, за който мечтаеш, но още не си реализирала?

При мен винаги има нови проекти или идеи в процес, работя по няколко неща едновременно. В момента се вълнувам много за нещо предстоящо, по което отдавна работя, но не искам да го издавам. Не вярвам в суеверия, но обичам да споделям за идеите си, когато са вече факт.

-       Коя е Янна тук и сега? А къде ще я открием след 10 години?

Янна тук и сега е на първо място майка. Винаги съм мечтала за момента, в който ще имам дете, и сега му се отдавам изцяло. Определено детето ми е приоритет и съм оставила себе си на заден план, но вярвам, че усилията ми  и като майка, и като създател на  сензорни игри дават резултат. Защото освен моето, и хиляди други деца имат възможност да растат в положителна и осъзната среда, емоционално интелигентни и обичани. Не знам къде точно ще съм след 10 години, но съм сигурна, че ще съм направила нещо положително за децата и техните родители.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори