В последните години, в бурния свят на социалните медии се наблюдава необичайна тенденция, която предизвиква разгорещени дискусии - завръщането на т.нар. традиционна съпруга или "tradwife". Въпреки дългогодишната борба за равенство между половете и утвърждаването на феминистките ценности, все повече жени в различни краища на света открито се идентифицират с този ролеви модел, като го промотират като алтернатива на съвременния начин на живот.
Tradwife - какво всъщност означава това?
Терминът "традиционна съпруга" описва роля, при която жената е напълно посветена на грижата за домакинството, децата и приготвянето на храна, докато мъжът се грижи за финансовото осигуряване на семейството. Макар и за мнозина това да звучи като стъпка назад към старите патриархални норми, привържениците на този начин на живот го виждат като завръщане към простотата и хармонията в семейството.
Пример за това е Хана Нийлман, майка на осем деца, която живее във ферма в щата Юта, САЩ. Нейният Instagram канал @ballerinafarm има близо десет милиона последователи, които редовно се вдъхновяват от нейните видеа, показващи я как бере билки от градината или приготвя масло от млякото на собствените си крави. В социалните мрежи тя е описвана като въплъщение на „чистата, стара Америка“ – образ, който много хора намират за успокояващ и вдъхновяващ.
Нара Смит, друга популярна фигура в социалните медии, също следва тази тенденция. Макар и да живее в по-градска среда, 22-годишната майка на три деца се утвърди със своите кулинарни видеа, където в елегантни дизайнерски облекла приготвя сложни ястия. Един от нейните клипове, показващ как тя пече домашни бисквити Oreo, стана вирусен, а видеото ѝ за домашно приготвена кòла има над 30 милиона гледания.
Последователките на тази тенденция споделят, че искат да се освободят от съвременния натиск на живота и да преоткрият традиционните, полезни ценности. „Не всеки е създаден за бързане и суматоха – наслаждаването на живота в бавната лента, изпълнен със семейство, доброта и благодат, може да бъде достатъчно“, казва Алена Кейт Петит, основателка на The Darling Academy, уебсайт за традиционните семейни ценности, добри обноски и начин на живот за домакини-традиционалистки. Според нейната философия, е добре да си домакиня. Преследването на кариера не е за всяка жена, а феминизмът е въпрос на избор, точно както и този да бъдеш домакиня – също така ценен и валиден.
Образът на домакиня от 50-те години на миналия век
Гингам престилка, рокля на точки, печене, готвене и чистене през целия ден. Това е образът, който си представяме, когато си говорим за tradwife. Тя е майка и съпруга, която посвещава целия си живот в служба на семейството и това е нейният основен източник на идентичност.
Един от главните призиви на новото движение е противодействието на съвременния натиск да имаме всичко – семейство, кариера, личен живот – и вместо това да се върнем към по-неусложнените времена. Критиците на концепцията приемат някои негови компоненти, но наред с това смятат, че този начин на живот НЕ е икономически жизнеспособен за повечето жени.
Според тях, с развитието на технологиите и с по-гъвкавата дистанционна работа в целия свят, има все повече възможности за жените, които остават у дома, за да отглеждат децата си, да генерират стойност, както и да балансират работата и семейството.
От друга страна Алена Кейт Петит вярва, че традиционната домакиня струва много повече от една заплата. Тя припомня, че Women's Lib накара жените да напуснат домовете си и да се превърнат в работна сила и това беше фантастичен ход за равенство, но новооткритото им усещане за „свобода“ беше купено на огромна цена. „На висока духовна цена се научихме да възприемаме стойността си в баланса в нашата банка, колко дипломи или сертификати притежаваме и колко стъклени тавани можем да разбием - вместо да се запитаме кои сме като допринасящи членове на обществото . TradWives не измерват стойността си в паричен доход, а в това как могат да спестят парите на семейството си, как могат да отгледат добри деца и да създадат любящ дом. Работещите жени би било добре да почитат тази тяхна страна точно толкова, колкото и приноса им на работното място“, заявява домакинята.
Контра на еманципацията или нова форма на бизнес?
Докато някои критици виждат в популяризирането на този начин на живот заплаха за постиженията на феминизма, не можем да отречем, че много от жените, които се идентифицират като традиционни съпруги, всъщност са успели бизнесдами. Те не се нуждаят от финансовата подкрепа на своите съпрузи, тъй като самите те печелят значителни суми чрез своите онлайн платформи, рекламни договори и собствени брандове.
Интересното е, че популяризирането на живота на домакиня повишава престижа на работата по полагане на грижи за дома и децата. Видеоклиповете на тези жени ясно показват, че грижата за семейното огнище е работа на пълен работен ден, а отглеждането на деца - мисия, която заслужава уважение и възхищение.
Феминизмът като невидим съюзник
Иронично е, че съвременният феминизъм, който често е мишена на критики от страна на традиционалистите, е този, който всъщност дава на тези жени свободата да изберат своя начин на живот. Без постигнатите от феминистките движения права и възможности, много от тези жени вероятно нямаше да имат избор - те биха били домакини по задължение, а не по личен избор.
Тенденцията на завръщане към ролята на традиционната съпруга показва едно интересно и противоречиво явление в съвременното общество. От една страна, тя може да бъде видяна като регрес към стари, патриархални модели, но от друга страна, тя също така демонстрира нови форми на еманципация и предприемачество. Въпросът дали този модел ще се наложи трайно или ще остане просто временна мода, е открит, но едно е сигурно - дискусиите около него няма да спрат скоро.
Напиши коментар