Знаменити жени със знаменити истории, които вдъхновяват и днес

Във всяка епоха, променила човешката цивилизация, е замесена по една велика жена

Знаменити жени със знаменити истории, които вдъхновяват и днес
Анна Комнина (1083-1153)

Има една популярна френска фраза - “Cherchez la femme!”. В буквален превод означава - “Търси жената”. Всъщност тя води началото си от детективските романи, но значението й е много по-дълбоко. Няма как да не се съгласим, че в основата на всяко велико откритие, на всяко значимо събитие, на всяка епоха, променила човешката цивилизация, винаги има замесена по една велика жена, която може да послужи за пример и днес. Да, мъжете отдавна са заявили своето върховенство в повечето обществени области и държат челни позиции. Но в този мъжки свят, от който всички ние сме част, редно е да отдадем заслуженото и на нежната половина от човечеството, която винаги е стояла леко забулена от мъглата на историята, притисната в ъгъла, редом с ролята на жена, която й е отредена изконно.

Нека започнем своята обиколка в историята с едно име, което не е толкова популярно, но заслужава да бъде споменато –

Анна Комнина (1083-1153)

 

 

Неслучайно започваме именно с нея, тъй като във вените й тече кръвта на българския владетел цар Иван Владислав. Родена и израснала в Константинопол, внучката на Иван Владислав получава солидно образование, което тя впоследствие използва по предназначение. Ученолюбива от малка, Анна проявява нескрит интерес към историята.

Скришом от родителите, Анна чете с интерес всичко свързано с митологията и старогръцката литература, което е било забранено, заради връзката с езическите вярвания. Благодарение на своята непокорност и жажда за знания, тя успява да обогати и разшири мирогледа си значително. По-късно своя интелект и своите познания Анна демонстрира в 5 творби, които я обезсмъртяват, а нейната “Алексиада” е първият исторически труд, създаден от жена. Анна Комнина е пример за борбена и непреклонна жена, която не се подчинява на стереотипите на своето време и успява да остави значима следа след себе си.

Прескачаме няколко столетия напред, в земите на приказната Италия, за да се запознаем с

Родена в зората на Ренесанса, Катерина Медичи носи в себе си духа на новото време. Принадлежността й към династията на Медичите, с която свързваме културния подем на Флоренция и развитието на редица култови за този период творци, неминуемо говори за добро образование. Катерина Медичи има нещастието да се роди в размирни времена, в които често политическите разногласия биват разрешени с династически бракове. Точно в такъв встъпва и тя самата.  Тя става съпруга на френския крал Анри II. Името й е забулено в тайни и конспиративни теории, като доста често персоната й предизвиква преди всичко негативни коментари. Но последните години историографската наука доказва категорично, че всъщност Катерина е имала важна роля на религиозен медиатор във Франция. Тя се е опитвала да прокара вълна на толерантност и разбиране между католици и протестанти, макар че името й се свързва с редица религиозни войни, които се водят през този период. Катерина Медичи е противоречив образ, но категорично името й се свързва с един културен подем във френския двор. Като  вярна наследница на Медичите, тя се заобикаля с редица от личности, които са отдадени на културата и изкуството. Тя е покровителка на писатели като Мишел дьо Монтен и Пиер дьо Ронсар, така че няма как да не й отдадем заслужената почит.

 Връщаме се в пределите на родината, за да се озовем в село Червен, Русенско, където през 1812 г. се ражда една легендарна българка, останала в историята като

Баба Тонка (1812-1893)

 Няма българин, който да не потръпне, като чуе името на тази славна жена. Тя не само се включва дейно в организирането на революционната дейност по нашите земи, дава подслон на редица наши революционери, но прави и най-страшната жертва за една жена - дава децата си за делото. “Четирима сина загубих! Двамата са в гроба, а другите полуживи. Но още четирима да имах, пак ще ги накарам да носят българското знаме със златния лъв!” - тези нейни думи говорят повече от всичко друго, което може да се напише за нея. Баба Тонка е пример за жертвоготовност и отдаденост в името на кауза, която е обединила цял един народ. Наистина достоен пример за съвременните хора.

 Коментирайки велики жени, няма как да не споменем първата и единствена жена, носителка на две Нобелови награди, в два различни дяла от науката -

 

Мария Кюри (1867 - 1934)

Тя е и първата преподавателка жена в Сорбоната. Мария Кюри безспорно е жена, разчупила редица стереотипи, но и постигнала толкова много в областта на физиката и химията, че нейните научни достояния променят коренно света след това. Родена е във Варшава, в тогавашното Полското кралство, част от Руската империя.

Нейните постижения включват развитието на теорията за радиоактивността (термин, който тя въвежда), техники за изолиране на радиоизотопи и откриването на два нови елемента, -  полоний (открит през 1898 г. и наречен на родната ѝ Полша) и радий. Под нейно ръководство са проведени първите в света проучвания на лечението на неоплазми с радиоактивни изотопи. Тя основава Институтите Кюри в Париж и във Варшава, които днес остават основни центрове за медицински изследвания. По време на Първата световна война тя разработва мобилни радиографични пунктове за предоставяне на рентгенови услуги на полеви болници. Жена, достойна за възхита и уважение.

 След света на науката се впускаме в необятния свят на литературата с едно от най-провокативните, но и значими имена –

Агата Кристи (1890-1976)

 

 

 

През 1971 г. получава титлата “дейм” и орден на Британската империя за приноса ѝ към литературата. Световните рекорди на Гинес описват Агата Кристи като най-продавания автор на всички времена. Нейните романи са продадени в около 2 милиарда екземпляра, а нейните творби са на трето място в класацията на най-широко публикуваните книги в света, след творбите на Шекспир и след Библията. Тя остава най-превежданият индивидуален автор, преведен на поне 103 езика.

 

Последната жена, на която ще се спрем е личност, вълнувала редица хора със своите изпълнения. Съвсем скоро излезе филм, посветен на нея - това е

 

Мария Калас (1923-1977)

 

„Мария Калас е най-високият връх в певческото изкуство на ХХ век. Гласът ѝ беше феноменален, на основата на невероятна техника, съвършена музикалност и магнетично присъствие на сцената. Тези уникални качества я направиха мит в историята и във въображението на обществото...“ – това са думи на друга велика българка, Райна Кабаиванска, която споделя своите възгледи за Мария. Безспорен е авторитетът на тази жена, заявен на сцената. Тя не просто покорява публиката, а задава нормите на оперното изкуство за поколенията след себе си. Мария Калас е еталон за магнетизъм, стил и класа, които вдъхновяват и днес.

 

Със сигурност този списък може да бъде допълван с още имена. Историята помни и пази тези личности, благодарение на които човешката цивилизация върви напред и днес.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори