Чумата по овцете изправи „на нокти”  животновъдите и върна спомена за кошмара с изтребването на свинете в Русенско

Разговор с Вихрен Димитров, собственик на Свинекомплекса в Голямо Враново

Чумата по овцете изправи „на нокти”  животновъдите и върна спомена за кошмара с изтребването на  свинете в Русенско

Вихрен Димитров е роден е през 1968 г. в Русе. Възпитаник е на Английската гимназия „Гео Милев“. Завършил е Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Израснал е в семейство на двама ветеринарни лекари. Майка му, д-р Миленка Димитрова, е главен изпълнителен директор на Свинекомплекса в Голямо Враново, в който работи от 1972 година. Вихрен Димитров започва работа в софийския клон на Свинекомплекса през 2006 г., от 2017 година е и изпълнителен директор на комплекса.

 

Защо стачкуват овцевъдите във Велинград?

 

Овцевъдите в България са настръхнали в очакване на резултати от повторните проби за наличие на чума в стадо край Велинград. Животновъдите отказват дори да помислят за унищожаване на стадата си и напрежението в сектора е силно, това каза съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна организация Деан Тодоров. По европейски регламент, в момента, в който

 

се докаже наличие на чума по добитъка, за 24 часа всички животни се унищожават.

 

 Поставя се карантина, затварят се границите на съответната държава за тези животни, спира се търговията с месо и мляко и за 24 часа всички животни се унищожават. Асоциацията обаче, поставя под съмнение коректността на първите лабораторни проби. Чумата е  опасно заболяване, развива се от 3 до 7 дни  и щом до момента не са се разболели всички животни във велинградското стадо, значи резултатите са отрицателни, обяснява Деан Тодоров

Затова от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация няма да се доверят и на вторите проби, които бяха взети в сряда, и ще изпратят свои в лаборатория във Франция. Едва след като получат резултати от там, ще обмислят действията си по европейския регламент.

Съмнението в достоверността на изследванията за чума по овцете,

според Деан Тодоров, е в това, че тестовете се съхраняват заедно с още много други. И тъй като хладилните камери се отварят периодично, за да се ползват някои от другите тестове за болести, то вероятно тези за чума вече не са годни. „При условие, че няма други мъртви животни, няма как да се съгласим да си избием добитъка. Липсва комуникация, липсва доверие в диагностичните комплекти. При условие, че референтните лаборатории имат само един хладилник, при отварянето му често се нарушава температурният режим и тестът става негоден“, уточнява той. И припомня как през 2018 година собственичка на стадо отказала да убие животните си и доказала чрез тестове в съда, че първоначалните резултати са били фалшиво положителни за чума.

 

И докато тия дни овцевъди и козевъди са под напрежение в очакване на крайния резлутат от лаборатория и в чужбина, за свиневъдите

 

изплуват тежките спомени от лятото на 2019 година.

 

Тогава африканската чума по свинете доведе до почти масово унищожаване на прасетата в България.

Водихме битки като с вятърни мелници, спомня си Вихрен Димитров, който управлява свинекомплекса в Голямо Враново. „През юли 2019 година се оказахме жертва на неправомерни регламенти и директиви. В нашия свинекомплекс например имахме само две положителни проби (дори положителни е силно казано!) и над хиляда отрицателни.  Водихме битки като с вятърни мелници, никой не ни подкрепи. 40 дни се пънахме като магаре на мост да докажем, че заразата може да се контролира, че може да се направи дерогация, но не можахме да се преборим с този регламент”, разказа за читателите на „Бряг” Вихрен Димитров.

Питам го защо не успяха, а отговорът му е логичен: „Не може да искаме да сме в Европейския съюз и да вземаме субсидии, пък да се опъваме. Макар че имаше вратичка, която ни позволяваше по изключение месото да се преработва, да не се убият всички животни… Тогаха промениха ветеринарния закон и няма значение дали са прасета, пилета, овце или кози, три години нямаш право на заселване, а до тогава срокът беше 45 дни.

Фермерите никой не ги обича, нито в България, нито в чужбина, защото са независими,

но това е европейска политика. Затварят ферми в Белгия, в Нидерландия, в Северна Германия, вече няма и кой да работи”, прави анализ Вихрен Димитров. Въпреки че животновъдите обвиняват основно ветеринарните власти, Димитров е на мнение, че по време на африканската чума те са били оставени сами да „операт пешкира”. „Всички грешки са на европейско ниво. Тук оставиха сами ветеринарните служби, нямаше стиковка с местната власт, с гранични служби, това беше проблем, каквото можаха – направиха. Има ветеринарни закони от 1932 година, които казват кой какво да прави, а тук всеки си прехвърля отговорността”, каза още Вихрен Димитров. И си спомня как преди пет години всеки един свинекомплекс като този в Голямо Враново е тръгнал от нулата.

„Борихме се до последно да не унищожаваме всичките животни, но се наложи да го направим.

 

Изкопахме един голям ров и загробихме около 38 хиляди животни.

 

После беше много трудно да започнем от нулата. Но много бързо реагирахме и  когато се оказа, че всичко е наред, заредихме със свине майки. През март 2020 година, точно в началото на КОВИД пандемията си бяхме възстановили поголовието от преди афиканската чума. Долу-горе за две години се справихме. И днес всичко върви по план, имаме около 28 хилади животни, но тази бройка е ориентировъчна, променя се, някои прасета се продават, други се колят.  За мен

 

африканската чума ни беше подарък от Европа.

 

Имало класическа чума и шап преди години, но тогава  ветеринарните служби са имали голям авторитет, а сега всички се оправдават с тях. Никой не доказа от къде болестта влезе в комплексите. Казват с комари била пренесена”, добави Димитров.

Говорим си със Вихрен Димитров и за контрола, който бе въведен след африканската чума. Според него, в Голямо Враново винаги е имало санитарен кордон и не само там. Не споделя виждането, че БАБХ не контролира движението на стадата, напротив - всяка ферма има електронна регистрация за движението на камиони, животни. Но смята, че никой не може да се пребори с горските служители. Нарича ги „държава в държавата” и казва това в отговор на въпросът ми как се контролира популацията на дивите прасета, за които се смяташе, че са основен приносител на африканска чума. „Имат нелегални прасета от породата източнобалканска. Нелегални животновъдни обекти ги дават на ловните стопанства и те си ги развъждат свободно, нерегламентирано”, разсъждава Димитров. Убеден е обаче, че животинските продукти, които се продават по  навсякъде по фермерските пазари, могат да бъдат проследени от къде идват и да се контролира този процес, така че да не се стигне отново до ситуацията от преди пет години.

 

***

 

Когато наближат празници, ние, клиентите, сме свикнали да виждаме по-виоски цени за определени стоки, затова питам Димитров

 

какви цени на свинското да очакваме за Коледа.

 

„Свиневъдството работи 12 месеца, не е като овцевъдството, където има пикове около Великден и Гергьовден. При нас цените се нормализираха. Имаше някакъв спад в цената на едро на живите прасета и на трупното месо, сега тя леко тръгна нагоре. Според мен, няма причина цените да се вдигнат и ще си останат каквито са в момента“, прогнозира Вихрен Димитров.

Като човек фермер и бизнесмен, преминал през драмата на унижощението и възстановил се отново, питам го какъв съвет би дал на овцевъдите, озовали се в подобна ситуация.

„Да не се отказват!  Държавата ще ги овъзмезди, както направи това и за нас. Няма смисъл от теория на конспирациите. Да си вземат компенсациите, да си купят нови животни и да започнат наново. Проблемът е, че нямаме национална стратегия за живоновъдството. Даже пасищното животновъдство има по-голям потенциал, могат да постигнат много по-добри цени и за мляко, и за месо. Така че, колеги, не се отказвайте, а продължавайте да работите”, съветва Вихрен Димитров.

Сега Димитров говори за чумата спокойно -  

 

след пет години емоциите са останали на заден план.

 

 Затова го питам как се съвзеха след пълното унищожение на стоката им? Защото майката на Вихрен, д-р Миленка Димитрова, работи в този комплекс от 52 години, през които животът на семейството се е въртял все около този бизнес, друг нямат. „С  колеги сме си говорили за това, някои имат страничен бизнес, свиневъдството не им е основен, но при нас е само това. Ние нямаме какво друго да правим. Майка ми е от 1972 година в този комплес, знаем само това и трябваше да докажем, че неправилно ни утрепаха животните. Затова бяхме амбицирани и се справихме”, отговоря Вихрен Димитров.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори